KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Uşakizade Köşkü’nün 25 Bininci Ziyaretçisi Konaklı Öğrenciler Oldu

Uşakizade Köşkü’nün 25 Bininci Ziyaretçisi Konaklı Öğrenciler Oldu

04 Aralık 2019 Tarihinde Eklendi 868 Kez Okundu

Konak Belediyesi’nin ilkokul dördüncü sınıflar için 15 yıldır aralıksız düzenlediği ‘Kültür Gezileri’ kapsamında Uşakizade Köşkü ziyaret edildi. Boğaziçi Mahallesi’ndeki Barbaros Hayrettin İlkokulu öğrencilerinin 25 bininci ziyaretçi olmaları nedeniyle geziye Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da eşlik etti.

25 Bininci Ziyaretçi Olmak Mutluluk Verici

Ulu Önder Atatürk ve tarihimiz açısından önemli bir yere sahip olan köşkü ilkokul dördüncü sınıf öğrencileri ile birlikte gezen ve köşkün tarihi ile ilgili bilgiler alan Başkan Batur, Ulu Önder Atatürk’ün de hayatının 91 gününü geçirdiği köşkü ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Batur, düzenledikleri Kültür Gezisi projesi kapsamında Uşakizade Köşkü’nün 25 bininci ziyaretçisi olduklarını öğrenmenin de ayrı bir mutluluk kaynağı olduğunu belirtti.

Fırsat Eşitliği Yaratıyoruz

Konak Belediyesi olarak önceliklerinin en başında çocuklar geldiğini ve onları çok önemsediklerini, onları sağlıklı yarınlarımızın teminatı olarak gördüklerini dile getiren Başkan Batur, “İstiyoruz ki, çocuklarımız bilgiye rahat ulaşsınlar, yaşadıkları kentimizi yakından tanısınlar, tarihimizi bilsinler, hem gezsinler, hem eğlensinler, hem de görerek öğrensinler. İlçemizdeki çocuklarımız arasında fırsat eşitliği yaratmayı görev olarak görüyoruz. İşte bu amaçla çocuklarımız için belediye olarak Kent Gezileri düzenliyoruz. İzmir’de yaşamasına rağmen imkânsızlıklar nedeniyle denizi göremeyen, müzelere gidemeyen, içinde bulunduğumuz her yanı tarih kokan ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı'nın hemen ardından 16 gün boyunca konakladığı Uşakizade Köşkü’nü gezmemiş çocuklarımıza bu fırsatı tanımaktan kıvanç duyuyoruz” dedi.

Atatürk’ün Nikahının Kıyıldığı Yer

Bugün müze haline getirilen köşkün Kurtuluş Savaşımıza ve Atatürk’ümüzün özel yaşamına tanıklık etmiş olmasının önemine de değinen Başkan Batur, “Pek çok önemli olayın yaşandığı bir köşk olarak Uşakizade Köşkü tarihteki haklı yerini almıştır. Başkomutanlık Karargâhı olmuştur. Atatürk, pek çok yabancı ve yerli devlet adamı ve gazeteciyi bu köşkte ağırlamıştır. Uşakizade Ailesi'nin kızları Latife Hanım'la Atatürk bu köşkte kıyılan nikahla evlenmiştir. Bu nikahın önemi ise günümüz medeni nikahın örneği olmasıdır. Bugün her yeri tarih kokan bu köşkü gezebiliyorsak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının sayesindedir” diyerek Uşakizade Köşkü’nün İzmir’in tarihinde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi.

Cumhuriyete Sahip Çıkın

Boğaziçi Mahallesi Barbaros Hayrettin İlkokulu'nun 4. Sınıf öğrencileriyle birlikte köşkü ziyaret eden 25 bininci ziyaretçi olabildiysek bunu Atatürk'e borçlu olduğumuzu da belirten Batur, konuşmasının sonunda çocuklara seslenerek, “Siz değerli çocuklarımızın Atatürkçü çizgiden ayrılmadan, Mustafa Kemal'in aydınlık yolundan sapmadan ve ülkemizi karanlıklara sürüklemek isteyen, Cumhuriyet değerlerini yok etmek için çalışanlara geçit vermeyeceğine inanıyorum. Sizlerden beklediğim; geleceğin büyükleri olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm temel değerlerine her daim sahip çıkmanız ve hiçbir şekilde ödün vermemeniz” dedi. 

Batur, köşkü bu güne kadar koruyup, kente kazandırıp, bugünlere kadar başarıyla yaşatmayı ve müze haline getirdikleri için de köşk yöneticileri İTK Yönetim Kurulu Başkanı  Oğuz Tatış, İTK Genel Müdürü  Yiğit Tatış, İTK Uşakizade Köşkü Müdürü  Cemal Necip Gürel’e teşekkür etti.


Foto Galeri

Son Haberler
Konak’tan Hatay’a Yardım Konvoyu Yola Çıktı

08 Şubat 2023 Tarihinde Eklendi
2 Kez Okundu

Konak’tan, Depremde Kaybedilen Canlar İçin Saygı Duruşu

07 Şubat 2023 Tarihinde Eklendi
47 Kez Okundu

Batur: Geçmiş Olsun Türkiye, Gün Birlik Olma Günü

06 Şubat 2023 Tarihinde Eklendi
74 Kez Okundu

CHP Konak Seçim Startını Verdi

03 Şubat 2023 Tarihinde Eklendi
61 Kez Okundu

Konak’ta STK’lar İle Üç İmza

02 Şubat 2023 Tarihinde Eklendi
74 Kez Okundu

Batur: İşçimizi, Memurumuzu Enflasyona Ezdirmedik

02 Şubat 2023 Tarihinde Eklendi
94 Kez Okundu