KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Konak’ın Mahalleleri Şiddete Kapatıldı

Konak’ın Mahalleleri Şiddete Kapatıldı

29 Mayıs 2024 Tarihinde Eklendi 122 Kez Okundu

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yürüttüğü ‘Nar 2-Şiddete Karşı İletişim Projesi’ kapsamında Konak’ta görev yapan muhtarlara yönelik farkındalık ve eğitim çalışması yapıldı. Eğitim bitiminde İGC Başkanı Dilek Gappi’yle birlikte esnafın vitrinine üzerinde “Mahallemizi Şiddete Kapattık” yazılı etiket yapıştıran Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, “Çok duyarlı muhtarlarımız var. Biz erkek şiddetine ve çocuk istismarına karşı sesimizi en yüksek şekilde çıkarmaya ve kadını daha da güçlendirmeye hazırız. Biz elimizden ne geliyorsa belediye olarak, muhtarlar olarak çabalayacağız” dedi.

Medyada şiddet dilini dönüştürmek, şiddete karşı toplumsal farkındalığı yaygınlaştırmak amacıyla İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin (İGC) yürüttüğü ‘Nar 2-Şiddete Karşı İletişim Projesi’ kapsamında Konaklı muhtarlara eğitim verildi. Belediyenin Beştepeler Sosyal Tesisi’nde düzenlenen eğitime ev sahibi Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu’yla birlikte İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, İGC Başkan Yardımcısı Mehlika Gökmen, İGC Yönetim Kurulu Üyesi Duygu Taylan, Proje Koordinatörü Reyhan Şenay, Ege Kadın Buluşmaları Platformu Genel Sekreteri Şengül Baysak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Anahtar Kadın Çalışmaları Bütüncül Hizmetler Yöneticisi Dilek Yücel Aksoy, Avukat Birgül Değirmenci katılırken ilçede görev yapan muhtarlar da hazır bulundu. Özellikle kadınlara yönelik şiddete ve çocuk istismarına karşı verilen eğitimde çıkış yolları da ele alındı.Eğitimlerin ardından esnafı ziyaret eden Başkan Mutlu ve İGC Başkanı Gappi, esnafın vitrinlerine ‘Mahallemizi şiddete kapattık’ etiketlerini yapıştırarak, sokakta bilgilendirme çalışmaları yaptı.

Mutlu: Şiddete karşı sesimizi en yüksek şekilde çıkarmaya hazırız

Eğitim başlangıcında konuşan Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, İzmir’de çok sayıda kadın cinayeti yaşandığını ve bu konuya yoğunlaşmak gerektiğini dile getirdi. Konak’ta muhtarların duyarlı olduğunu ve hep birlikte erkek şiddetine ve çocuk istismarına karşı mücadele edeceklerini vurgulayarak şunları söyledi:

“Çok duyarlı muhtarlarımız var. Bugün herkes burada ve biz erkek şiddetine ve çocuk istismarına karşı sesimizi en yüksek şekilde çıkarmaya ve kadını daha da güçlendirmeye hazırız. Biz elimizden ne geliyorsa belediye olarak, muhtarlar olarak çabalayacağız. Muhtarlarımız projeyi çok önemsiyor, biliyorum. Ben de çok önemsiyorum. Çünkü sizler sadece insanların yoldaki çukur için ya da otobüsünün sefer sayısını artırmak için aradığı insanlar değilsiniz. Sizler aslında o mahallenin gerçekten sığındığı, kendisini, bir anlamda canını emanet ettiği kişilersiniz. Ve dolayısıyla sizin buradaki varlığınız, bir kadının, bir çocuğun bile hayatını kurtarırsa bence bu proje başarıya ulaşmış demektir. Konak’ta yeni dönemde kadının sesinin daha güçlü çıktığı, çocukların ve diğer her türlü istismara uğrayanların yanında olan, onları koruyan bir dönemi yaşamak istiyoruz.”

Gappi: Bir mahallenin gerçek kanaat önderi muhtarıdır

İGC Başkanı Dilek Gappi de yerel yönetimler içerisinde muhtarların şiddete karşı gerçekleştirdikleri çalışmaların önemli bir yeri olduğunun altını çizerek, her birinin şiddete karşı birer Nar elçisi olduğunu dile getirdi. Muhtarların ombudsman görevini üstlendiğini söyleyen Başkan Gappi, “Bir mahallenin gerçek kanaat önderi muhtarıdır. Bir mahallede aslında hem şiddet gören insanın hem şiddeti uygulamaya meyilli olanların nasıl davranması gerektiğinin ana formülü muhtarların bakışıyla çıkar. O mahallesine hakim muhtar aslında bir ombudsman görevini üstlenir” diye konuştu.

Başkan Mutlu’ya teşekkürlerini ileten Gappi,  “Büyük şanslarımız var. Bu büyük şanslardan en önemlilerinden biri bu dönem bizleri anlayacak, bizlerle birlikte mücadele edecek sevgili başkanlarımızın olması. Konak Belediye Başkanımızı tanıyoruz, biliyoruz. Onun dirayetiyle yapılamayacak çalışma yoktur diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Baysak: birlikte mücadele etmek çok önemli

Ege Kadın Buluşmaları Platformu Genel Sekreteri Şengül Baysak, kadına yönelik şiddete ve çocuk istismarına karşı yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin, Baroların birlikte mücadele etmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi. Toplumda kadının temsiliyetinin de artması gerektiğini ifade eden Baysak, Kadına yönelik şiddetin temel sorununun toplumsal cinsiyet eşitsizliği olduğunu belirtti.

“Kadınları evden çıkarın”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Anahtar Kadın Çalışmaları Bütüncül Hizmetler Yöneticisi Dilek Yücel Aksoy, kadınlara, çocuklara dokunan ilk elinin muhtarlar olduğunu ifade ederek, muhtarları şiddet türleri hakkında bilgilendirdi. Yücel Aksoy, muhtarların kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı ile karşı karşıya kaldıklarında dikkat etmesi gereken noktaları da anlattı. Yücel Aksoy, “Muhtar olarak sizler evden çıkmayan ya da fiziksel ve ruhsal olarak sorunlar yaşayan kadınları izleyin. Onları evden çıkarın, merkezlerimize yönlendirin” diye konuştu.

“Tüm kurumları harekete geçirecek güçtesiniz”

Avukat Birgül Değirmenci ise muhtarların yaşadıkları mahalleden her anlamda sorumlu olduklarını hatırlatarak, “Muhtar olarak sizlere yardıma ihtiyacı olan biri geldiğinde ya da siz bir kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu anladığınızda Emniyet Güçleri, Kaymakamlık, Valilik gibi tüm kurumları harekete geçirebilecek güçtesiniz” dedi.


Foto Galeri

Son Haberler
Konak Belediyesi'nde Veri Kaybına Karşı Yedekli Önlem

21 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
35 Kez Okundu

Başkan Mutlu’dan Kızı Öldürülen Acılı Babaya Anlamlı Ziyaret

19 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
75 Kez Okundu

Konak Belediyesi’nde Yoğun Bayram Mesaisi

19 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
62 Kez Okundu

Konaklılar Kurban Bayramı’nda Dayanışmayı Seçti

18 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
70 Kez Okundu

Başkan Mutlu Belediye Çalışanlarıyla Bayramlaştı

14 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
104 Kez Okundu

Konak’tan Bir Dayanışma Daha: Bayramlıklar Giysi Market’ten

12 Haziran 2024 Tarihinde Eklendi
112 Kez Okundu