KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Konak’ın Kitap Kurtları Ödüllerini Aldı

Konak’ın Kitap Kurtları Ödüllerini Aldı

16 Kasım 2019 Tarihinde Eklendi 742 Kez Okundu

Konak Belediyesi, 12 semt merkezinde açtığı çocuk kitaplıklarından ödünç kitap alarak en çok kitap okuyan minik kitap kurtlarını çeşitli hediyelerle ödüllendirdi.

Eşrefpaşa Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi Gülriz Sururi Sahnesi’nde düzenlenen eğlenceli ödül törenine Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un yanı sıra çocuk kitaplıklarına bağışladıkları kitaplarla katkı sağlayan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile meclis üyeleri, öğrenciler, veliler ve davetliler katıldı. Ödül töreninde bir konuşma yapan Başkan Batur, tüm çocukları kutlayarak, "Çocuklarımız merkezlerden kitapları alıyor, okuyup tekrar yerine getiriyor. Onlara sorumluluk bilincini aşılanırken aynı zamanda kitaplardan aldıkları bilgiler ile ufukları genişliyor. Kitaplıklar sadece çocuklara değil; okuma yazma kursu düzenlediğimiz yetişkinler de yararlanıyor" diyerek kitaplıkların kurulmasına destek veren tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti. 

Türkiye, Sıralamasını Yükseltmeli

Batur, Türkiye'nin en çok kitap okuyan ülkeler sıralamasında oldukça geride olduğunu kaydederek, dünyada en çok kitap okuyan ülkenin Hindistan olduğunu, onu Taylan ve Çin'in izlediği belirterek, Türkiye'nin de hızla sıralamasını yükseltmesi gerektiğinin altını çizdi. Başkan Batur, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bu konuda söylediği bir sözü hatırlatarak, "Atatürk, 'Kitapsız yaşamak; kör, sağır, dilsiz yaşamaktır' diyor. İşte biz çocuklarımızın görmelerini, duymalarını ve konuşmalarını istiyoruz. Sadece görmelerini değil; çok iyi görebilmelerini, geniş bir bakış açısına sahip olabilmelerini, ayrıntıları fark edebilmelerini istiyoruz. Biz onların sadece duymalarını değil; çok iyi duyabilmelerini, duyduklarını anlayabilmelerini ve anladıklarını unutmamalarını istiyoruz. Biz onların özgürce konuşabilmelerini, kendilerini ifade edebilmelerini, haklarını savunabilmelerini ve korkmadan eleştirebilmelerini istiyoruz. Özlemle beklediğimiz yarınlara ancak böyle çok okuyarak, bu yeteneklerini geliştiren çocuklarımızla  ulaşabileceğimizi biliyoruz" dedi.

Çocuklar, Cumhuriyetin Teminatı

Fransız ünlü yazar, şair Viktor Hugo'nun da 'Okuma ihtiyacı barut gibidir. Bir kere tutuşunca artık sönmez' sözünü de hatırlatan Batur, "Biz o ateşi bir kere yaktık, inanıyorum ki hiç sönmeyecek ve siz çocuklarımız sayesinde gelecekte sırtımız kolay kolay yere gelmeyecektir. Sizlere baktıkça ışıl ışıl bir gelecek görüyorum. Sizler Cumhuriyetimizin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün bize emanet ettiği Cumhuriyetimizin teminatısınız. Gelecek sizin ellerinizde. Biz, belli bir noktaya kadar getirdik ama Cumhuriyeti de Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerini de her zaman savunmak, O'nu her zaman muasır medeniyetler seviyesine çıkartma görevi siz çocuklarımızın, gençlerimizin olacaktır" diyerek çocuklara güzel bir tatil geçirmeleri temennisinde bulundu.    

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur,konuşmasının ardından her Semt Merkezinin birincisine bisiklet hediye ederken, ikinci ve üçüncü olan minik kitap kurtlarına da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri çeşitli hediyeler verdi. Minik kitapseverler tören sonunda Şubadap Müzik Grubu’nun şarkıları eşliğinde ve animasyon etkinlikleriyle doyasıya bir gün yaşadı.

Yüzlerce Seçkin Kitap Var

12 semt merkezinde hizmet veren kitaplıklarda felsefe, psikoloji, satranç, bilim, roman, hikaye ve okul öncesi olmak üzere yedi ayrı kategoride yüzlerce seçkin kitap yer alıyor. Kitaplıklar sadece çocuklara değil, okuma yazma kursuna gelen yetişkinlere de hizmet veriyor. Çocuklarda sorumluluk bilincini artırmak amacıyla ödünç alma sistemiyle çalışan kitaplıklarda bilimsel, laik ve çağdaş anlatımlı kitaplar yer alıyor. 


Foto Galeri

Son Haberler
Konak’tan Hatay’a Yardım Konvoyu Yola Çıktı

08 Şubat 2023 Tarihinde Eklendi
4 Kez Okundu

Konak’tan, Depremde Kaybedilen Canlar İçin Saygı Duruşu

07 Şubat 2023 Tarihinde Eklendi
47 Kez Okundu

Batur: Geçmiş Olsun Türkiye, Gün Birlik Olma Günü

06 Şubat 2023 Tarihinde Eklendi
74 Kez Okundu

CHP Konak Seçim Startını Verdi

03 Şubat 2023 Tarihinde Eklendi
61 Kez Okundu

Konak’ta STK’lar İle Üç İmza

02 Şubat 2023 Tarihinde Eklendi
74 Kez Okundu

Batur: İşçimizi, Memurumuzu Enflasyona Ezdirmedik

02 Şubat 2023 Tarihinde Eklendi
94 Kez Okundu