KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Konak Belediye Meclisi Haziran Ayı Toplantısını Gerçekleştirdi

Konak Belediye Meclisi Haziran Ayı Toplantısını Gerçekleştirdi

01 Haziran 2022 Tarihinde Eklendi 249 Kez Okundu

Konak Belediyesi’nin haziran ayı meclis toplantısında Konak Belediye Başkanı Abdül Batur son bir ayda belediyenin yaptığı çalışma ve hizmetleri anlattı. Uzun süredir İzmir gündeminde yer alan Zorlu Holding Gökdelen Projesinin kat yüksekliğiyle ilgili alınan karar ve yapılan itirazlar hakkında açıklama yapan Başkan Batur, “Biz hiyerarşiye uyuyoruz. Zaten mahkemeye intikal etmiş bir konu. Biz zaten 154 metre kararını uygulayamayız, çünkü Büyükşehir tarafından verilen 84 metre kararı var. Bizim bu karara uymamızda fayda var. Mahkeme bu kararı verecek. Biz de mahkeme ne karar veriyorsa onu uygulayacağız” dedi.

Konak Belediye Meclisi haziran ayının ilk toplantısını Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un yönettiği oturumu CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, İYİ Parti Konak İlçe Başkanı Coşkun Tatar, İYİ Parti Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı İbrahim Tansu, MHP Konak İlçe Başkan Yardımcısı Kayhan Derya ve Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Taner Deniz de takip etti. Başkan Batur, meclis açılışında Konak Belediyesi’nin geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği çalışmaları detaylı bir sunumla anlattı. Fen İşleri, Park ve Bahçeler, Sosyal Yardım İşleri, Kadın Aile, Kültür ve Sosyal İşler, Ar-ge, Veteriner İşleri gibi aktif müdürlüklerin bir aylık çalışmalarını aktaran Başkan Batur, her ayın ilk meclisinde belediye çalışmalarının bir sunumunun gerçekleştirileceğini belirtti.

Konak’tan çevre atağı

Başkan Batur, 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesi, Konak Belediyesi’nin çevre, geri dönüşüm ve sürdürebilirlik çalışmalarına da değindi. Atık toplayıcılarını tek bir çatı altında toplayan ve daha disiplinli bir çalışma yapılmasına olanak veren protokolün ardından, uygulamanın hızla devam ettiğini ifade eden Batur, çalışmada mobil araç kullanarak daha hızlı, daha aktif ve daha disiplinli bir uygulamaya geçtiklerini müjdeledi. Uygulamanın İzmir Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’yle birlikte yapıldığını da hatırlatarak güvenlik vurgusu yapan Başkan Batur, “Gezici Ambalaj Atığı Toplama Aracı”nın hizmete başladığını duyurdu. Öte yandan “Geri Dönüşüm Evde Başlar” diyerek, “Kapıda Dönüştür” projesinin pilot bölge olarak belirlenen Alsancak, Kahramanlar, Kültür ve Mimar Sinan mahallelerinde başladığını dile getirdi. Batur, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesiyle birlikte düzenledikleri Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı Uygulamaları Sempozyumuna da tüm meclis üyelerini davet etti.

Büyükşehir’le karar birliği

Meclis açılışının ardından önergelere geçildi. Konak Belediye Meclisi’nde karara bağlanan, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de değişiklikle onaylanarak askıya çıkan kat yükseklikleriyle ilgili itirazların değerlendirildiği önergeler meclisten oy çokluğuyla geçti. Normlar hiyerarşisi ve konuyla ilgili davaların devam etmesi gerekçesiyle, itirazlar reddedildi. İzmir gündeminde sıklıkla yer alan Zorlu Holding Gökdelen Projesinin kat yüksekliğiyle ilgili alınan karar ve yapılan itirazlar hakkında açıklama yapan Başkan Batur, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin almış olduğu karara uyacaklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Bu parselle ilgili serüven 2008 yılında başlanmış. Daha sonra devam eden mahkeme süreleri ve 2019 Şubat ayında ilgili firmaya inşaat ruhsatı verilmiş. Biz göreve geldikten sonra alan çalışmasına baktığımızda ve çevresel etkileri değerlendirdiğimizde 154 metrelik siluet tespit ettik. 134 metreye düşürdük. Daha sonra yeni çıkan yönetmelik değişikliğiyle tüm yükseklik tespitlerinin belediyelerce tespit edilmesi ve değiştirilmesi için değişiklik yapıldı. Biz kararı Büyükşehir Belediyemize gönderdik. Biz hiyerarşiye uyuyoruz. Zaten mahkemeye intikal etmiş bir konu. Biz zaten 154 metre kararını uygulayamayız, çünkü Büyükşehir tarafından verilen 84 metre kararı var. Bizim bu karara uymamızda fayda var. Mahkeme bu kararı verecek. Biz de mahkeme ne karar veriyorsa onu uygulayacağız.”


Foto Galeri

Son Haberler
Konak Söyleşilerinin Konuğu Nebil Özgentürk Oldu

30 Kasım 2022 Tarihinde Eklendi
9 Kez Okundu

Sancar Maruflu Bilim Merkezi'ne Ziyaretçi Akını

29 Kasım 2022 Tarihinde Eklendi
47 Kez Okundu

Nurten Serhadbeyi’ne Konak Belediyesi’nde Son Veda

28 Kasım 2022 Tarihinde Eklendi
91 Kez Okundu

Öğretmenler Günü’nde Konak’ta Büyük Onur

25 Kasım 2022 Tarihinde Eklendi
67 Kez Okundu

Başkan Batur: Öğretmenlerimize Borcumuzu Ödeyemeyiz

24 Kasım 2022 Tarihinde Eklendi
53 Kez Okundu

Kadın Öyküleri ve Şiirleri Ödülle Buluştu

24 Kasım 2022 Tarihinde Eklendi
73 Kez Okundu