KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Kadınlar Günü’nde Konak’ta Başrolde Kadın Emeği, Üretimi ve Sanat Var

Kadınlar Günü’nde Konak’ta Başrolde Kadın Emeği, Üretimi ve Sanat Var

05 Mart 2022 Tarihinde Eklendi 313 Kez Okundu

Konak Belediyesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü haftaya yayılan etkinliklerle kutlarken açılışı yapılan Kadın ve Sosyal Politikalar Merkezi de kadınların gücüne güç kattı. Kadınlar Günü’ne özel söyleşi, gösteri ve atölyelerin yanı sıra geçtiğimiz yıl Dünya Kadınlar Günü’nde faaliyete geçen Konak Kadın Girişim Üretim İşletme Kooperatifi’nin tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki satış mağazası da 8 Mart’ta hizmete açılıyor.

Konak Belediyesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir dizi etkinlik hazırladı. Söyleşi, gösteri ve atölye çalışmalarıyla dopdolu bir haftanın yaşanacağı Konak’ta Kadınlar Günü, Kadın ve Sosyal Politikalar Merkezi açılışıyla taçlandı. Karataş semtinin simgesi merdivenli sokaklarından 269 Sokak’taki tarihi binasında hizmete başlayan Kadın ve Sosyal Politikalar Merkezi açılışına Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’la birlikte Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka da katıldı. Aynı gün Konak Belediyesi semt merkezlerinden 50 kadın Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde kadınların toplumsal alanda yaşadıkları sorunlara dikkat çeken bir flashmob gösterisi yaptı.

35 kadın sanatçıdan muhteşem sergi

8 Mart Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında “Kadınlar ve Hikayeleri” adlı Kadın Sanatçı-Akademisyenler Karma Sergisi 7 Mart’ta Güzelyalı Nazım Hikmet Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde açılacak. Açılışı saat 18.00’de gerçekleşecek sergi 25 Mart tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Kadın kooperatifçiler emeklerini değerlendiriyor

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Konak Belediyesi Konak Kadın Girişim Üretim İşletme Kooperatifi’nin satış mağazası hizmete açılacak. Geçtiğimiz yıl 8 Mart’ta kuruluşu tamamlanan Konak Kadın Kooperatifi, Sevgi Yolu’ndaki nostaljik vagon şeklindeki satış stantlarından sonra bu kez tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda yerini alacak. Kooperatifçi kadınlar, ele emeği ürünleri burada değerlendirerek alıcıyla buluşturacak ve ev ekonomilerine katkı sağlayacak. Öte yandan Konak Belediyesi’nin semt merkezlerinde kurslara katılan ve Konak Kadın Kooperatifi’ndeki kadınların el emeği ürünlerinin yer aldığı stantlar, 4-5-6 Mart tarihleri boyunca İzmir Havagazı Fabrikası’nda Dünya Kadınlar Günü kapsamında kurulan Kadın Emeği Sergi ve Satış Pazarında açık olacak.

Kadın Hakları ve Demokrasi konuşulacak

9 Mart tarihinde ise Ege Kadın Buluşması Platformu ile birlikte “Kadın Hakları ve Demokrasi” konulu söyleşi yapılacak. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde saat 11.00’de başlayacak söyleşinin moderatörlüğünü Ege Kadın Buluşması Platformu Hukuk Danışmanı Avukat Uluğ İlve Yücesoy üstlenirken, İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı ve İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Avukat Nazan Moroğlu’yla Gazeteci, Yazar, Aktivist Zeynep Oral konuşmacı olarak yer alacak.

Kadın yazarlar yetişecek

9 Mart’ın bir diğer etkinliği ise Konak Belediyesi Kadın ve Sosyal Politikalar Merkezi’nde gerçekleşecek. Yazar Handan Gökçek, saat 14.30’da yazar adayı kadınlarla bir araya gelerek Yazarlık Atölyesi çalışması yapacak.

Kadınlar Günü’ne özel kısa film gösterimi

Kadınlar Günü etkinliklerinin son gününde Konak Belediyesi’nin İzmir Ekonomi Üniversitesi ile birlikte düzenlediği kısa film gösterimi yapılacak. İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu’nda 10 Mart’ta gerçekleştirilecek olan film gösterimi 11.30’de başlayacak.


Foto Galeri

Son Haberler
Konak Söyleşilerinin Konuğu Nebil Özgentürk Oldu

30 Kasım 2022 Tarihinde Eklendi
10 Kez Okundu

Sancar Maruflu Bilim Merkezi'ne Ziyaretçi Akını

29 Kasım 2022 Tarihinde Eklendi
47 Kez Okundu

Nurten Serhadbeyi’ne Konak Belediyesi’nde Son Veda

28 Kasım 2022 Tarihinde Eklendi
92 Kez Okundu

Öğretmenler Günü’nde Konak’ta Büyük Onur

25 Kasım 2022 Tarihinde Eklendi
67 Kez Okundu

Başkan Batur: Öğretmenlerimize Borcumuzu Ödeyemeyiz

24 Kasım 2022 Tarihinde Eklendi
53 Kez Okundu

Kadın Öyküleri ve Şiirleri Ödülle Buluştu

24 Kasım 2022 Tarihinde Eklendi
73 Kez Okundu