KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Gültepe'de Değişimin Önü Açılıyor

Gültepe'de Değişimin Önü Açılıyor

05 Kasım 2019 Tarihinde Eklendi 4613 Kez Okundu

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un “İyi bir çalışma oldu” diyerek, 1 Kasım’da yapılan meclis toplantısına getirdiği Gültepe İmar Planları, sosyal donatı ve yeşil alan bakımından zenginleştirilerek, binlerce insanı daha çağdaş bir yaşama kavuşturacak şekilde revize edildi.

Konak’ta 14 mahallede kentsel dönüşümü başlatarak, binlerce insanın hayatına dokunacak Gültepe İmar Planları’nda sona yaklaşıldı. Başkan Abdül Batur, görevi devralır almaz üzerinde revize çalışmalarını başlattığı Gültepe İmar Planları’nı, Konak Belediyesi’nin 1 Kasım’da yapılan meclis toplantısına getirdi. Meclis, son virajı alan planları görüşülmek üzere imar ve kentsel dönüşüm komisyonlarına gönderdi.

“En Önemli Çalışmalarımızdan Biri”

Daha önceki dönemde hazırlanan ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden dönen imar planlarında gerekli incelemelerin yapıldığını ve hızla revize çalışmalarına başlandığını hatırlatan Başkan Batur, “Gültepe planları bizim en önemli çalışmalarımızdan biridir. İyi bir çalışma oldu, kısa sürede tamamladık. Önce bizim meclisimizden, sonra büyükşehirden geçecek. Askı sürecinden sonra da uygulama aşaması başlayacak. İmar ve kentsel dönüşüm komisyonlarındaki arkadaşlarımıza da şimdiden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yeşil Alanda Dünya Standardını Aştı

Gültepe’deki dönüşümün Konak’ın daha çağdaş bir yaşama kavuşması noktasında, kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Batur, “Kentsel dönüşüm sadece binaları, beton blokları dikmek demek değildir. O alanda yaşayan insanların yaşam seviyesini belirli bir noktaya çıkarmalıyız. Bizim birinci önceliğimiz de bu. Örneğin eski planda kişi başına 2.46 metrekare olan, yeşil alan ve rekreasyon alanlarını da barındıran sosyal donatı alanlarını biz 13.7’ye çıkardık. Bunun dünya standardı 11. Biz kişi başına düşen yeşil alan miktarını 6 kat artırarak, dünya standartlarını da aştık. Konak’taki dönüşüm işte böyle gerçekleşecek: Sosyal donatı ve yeşil alanlarıyla daha çağdaş, daha yaşanabilir bir kent kuracağız” dedi.

14 Mahalle, 300 Hektarlık Alan

Başkan Batur’un büyük önem verdiği Gültepe Bölgesi 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu, Çınartepe, Atamer, Millet, Murat, Trakya, Anadolu, Saygı, Mehmet Akif, Ulubatlı, Yirmialtı Ağustos, Yavuz Selim, Zeybek, Huzur ve Cengiz Topel olmak üzere 14 mahalleyi, yaklaşık 300 hektarlık bir alanı kapsıyor.

En Yükseği 10 Katlı Olacak

Yapılan revizyonda en dikkat çeken detay ise Başkan Batur’un da işaret ettiği, sosyal donatı ve kişi başına düşen yeşil alan miktarındaki rekor artış. Spor, eğitim ve sağlık alanları, sosyal ve kültürel tesis alanları ile yeşil alan paylarının ciddi düzeyde artırıldığı planda, kişi başına yaklaşık 13 metrekare donatı alanı öneriliyor. Ortalama 2 ve 4 kat yapılaşma hakkı bulunan alanda, tek ada tek parsel oluşacak şekilde yapılaşma benimsenerek, zeminde sosyal altyapının iyileştirilmesi amaçlanıyor. Kat sayısı ise maksimum 10 olacak şekilde öneriliyor. 


Foto Galeri

Son Haberler
Mübadelenin 100. yılı Konak’ta Sergi ve Konserle Anıldı

01 Şubat 2023 Tarihinde Eklendi
30 Kez Okundu

Konak’ta Bir Asırlık Acıya Duygusal Anma

31 Ocak 2023 Tarihinde Eklendi
53 Kez Okundu

Konak’tan 100’üncü Yıla Özel Yarışma

27 Ocak 2023 Tarihinde Eklendi
72 Kez Okundu

Konaklı Çocuklara Karne Şenliği

26 Ocak 2023 Tarihinde Eklendi
81 Kez Okundu

Roman Kültür Merkezi Tepecik’in Gözbebeği

25 Ocak 2023 Tarihinde Eklendi
109 Kez Okundu

Anadolu Kadınları Sahaya Çıkıyor

20 Ocak 2023 Tarihinde Eklendi
129 Kez Okundu