KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Barış Çocuk ve Gençlik Orkestrası'ndan Muhteşem Konser

Barış Çocuk ve Gençlik Orkestrası'ndan Muhteşem Konser

05 Haziran 2023 Tarihinde Eklendi 368 Kez Okundu

Konaklı çocuk ve gençlerin orkestrası büyüledi

Konak Belediyesi ve Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği işbirliği kapsamında ilk konserini veren Barış Çocuk ve Gençlik Orkestrası dinleyenleri büyüledi. Dinleyiciler arasında yer alan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, orkestrada ilçenin en dezavantajlı bölgelerinden gelen çocuk ve gençlerin olduğuna dikkat çekerek, “Çocuklarımız sanatla, kültürle bir araya geliyor, kötü alışkanlıklardan uzak duruyor. Bir sivil toplum kuruluşuyla yaptığımız en güzel çalışmalardan biri bu” dedi.

Barış Çocuk ve Gençlik Orkestrası, Konak Belediyesi ile Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında ilk konserini verdi. Dinleyicilerden büyük alkış alan konserde orkestranın adının, topluluğa kuruluş yılı olan 2015 yılında giren çocukların artık genç olmaları nedeniyle, “Barış Çocuk ve Gençlik Orkestrası” olarak değiştirildiği de açıklandı.

Dernek bünyesinde eğitim alan 90 genç ve çocuğun Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi Gülriz Sururi Sahnesi’nde şef Meltem Bütün Koç yönetiminde verdiği “Barış Çocuk ve Gençlik Orkestrası ile Yaza Merhaba Klasik Müzik” konseri büyük beğeni topladı. Konsere Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği Kurucu Başkanı Selmin Günöz, CHP İzmir İl Başkanlığı yöneticileri, ilçe başkanları, aileler ve vatandaşlar katıldı.


Batur: Bu bizi umutlandırıyor

Konserden önce yaptığı konuşmada, Konak’ta özellikle sosyo ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklara ücretsiz müzik eğitimi sağlayan derneğin çok önemli bir çalışmaya imza attığına dikkat çeken Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Bu çok önemli bir proje. Çocuklarımızı sanatla ve kültürle bir araya getiriyor; onların kaynaşmasını, gelişmesini, müzikle yoğrulmasını ve kötü alışkanlıklarından uzak durmasını sağlıyor. Katılımın da her geçen gün daha güzel bir noktaya geldiğini görüyoruz. Bu da bizi umutlandırıyor” dedi. Barış Çocuk ve Gençlik Orkestrası işbirliğini, yerel yönetim olarak sivil toplum kuruluşlarıyla yaptıkları en güzel çalışmalardan biri olarak niteleyen Başkan Batur, şöyle devam etti:

“Bu güzel orkestra’nın oluşmasında, bir araya gelmesinde emeği olan dernek yöneticilerimize, değerli başkanımıza teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürümüzü de çocuklarımıza ve değerli velilerimize. Çocuklarını bu güzel ellere emanet ediyor, onların sanatla, kültürle yoğrulmasını sağlıyorlar. Katıldığınız, destek verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Salon çok güzel görünüyor, çok güzel bir konser olacak. Çocuklarımıza ve gençlerimize bundan sonraki müzik yaşamlarında da başarılar dilerim. Buradan daha üst noktalara taşınmaları en büyük idealimizdir.”


Başkan Batur’a teşekkür

Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği Kurucu Başkanı Selmin Günöz ise konserin kendileri için çok farklı bir anlam taşıdığını ifade ederek, “Konak Belediyesi’yle imzaladığımız protokolün ilk konseri bu. Öncelikle Başkanımız Abdül Batur’a verdiği değerli katkılar için çok teşekkür ediyoruz. Sağ olun, var olun. Başkanımız daha önceki konserlerimiz için de bize katkı sağlamıştı. Her zaman velilerimizi düşünüp, davetiye sağlayarak, ‘Bunları velilerinize dağıtın, velileriniz de gelsin’ demiş kişidir. Velilerimiz de gelip onur konuğu gibi balkonda konserlerimizi dinlemiştir. Bu güzel katkılarınızın, işbirliğinizin devamını diliyoruz” dedi.


“Çocuklarımıza kapımız her zaman açık”

Orkestranın kuruluş tarihi olan 2015 yılından bugüne aralarında bulunan çocukların artık genç olduğuna dikkat çekerek, topluluğun adını “Barış Çocuk Orkestrası” yerine “Barış Çocuk ve Gençlik Orkestrası” yapmaya karar verdiklerini konserde açıklayan Günöz, şöyle konuştu:

“Konak’ta sosyo ekonomik açıdan en dezavantajlı bölgelerde çocuklarımızı sokağın tehlikelerinden korumak amacıyla kurulduk. Çocuklarımıza kapımız her zaman açık. Yeter ki onlar bizimle olmayı tercih etsin. Ailelerimize de çocuklarını bize güvenerek emanet ettiği için çok teşekkür ediyorum. Şu anki en büyük tehlike uyuşturucu. Bundan hepimiz korkuyoruz; çünkü tüm çocuklar için çok tehlikeli. Eğer çocuklarımızı sokağın tehlikelerinden müzikle koruyabiliyorsak ne mutlu bize. Canla başla çabalıyor, müzik eğitimi alan çocuklarımızın sayısını artırmaya çalışıyoruz.”


Dinleyicilerden tam not

Konuşmaların ardından sahne Barış Çocuk ve Gençlik Orkestrası’nın oldu. Sanat yönetmenliğini Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği Kurucu Başkanı Selmin Günöz’ün yaptığı konseri Şef Meltem Bütün Koç yönetti. Seslendirdiği eserlerle dinleyicilerine keyifli anlar yaşatan Orkestra, salondan büyük alkış aldı.


Foto Galeri

Son Haberler
Konak’ta Okuma Yazma Sevgisinin Yaşı Yok

19 Temmuz 2024 Tarihinde Eklendi
50 Kez Okundu

Konak’ın En Tatlı Kursu: Mutluluk ve İstihdam Üretiyor

18 Temmuz 2024 Tarihinde Eklendi
81 Kez Okundu

Konak Belediyesi’nden Çocuklara Bir Müjde Daha

17 Temmuz 2024 Tarihinde Eklendi
93 Kez Okundu

Konak’ta Evden Eve Dayanışma: İkinci El Eşya Hattı

16 Temmuz 2024 Tarihinde Eklendi
86 Kez Okundu

Srebrenitsa Katliamı’nda Hayatını Kaybedenler Konak’ta anıldı

12 Temmuz 2024 Tarihinde Eklendi
127 Kez Okundu