KATEGORİLER
Anasayfa > Haberler > Konak Tarih Gezileri Başlıyor

Konak Tarih Gezileri Başlıyor

11 Nisan 2022 Tarihinde Eklendi 712 Kez Okundu

Konak Belediyesi’nin kent kültürünü ve tarihini tanıtmak amacıyla her yıl düzenlediği ve büyük ilgi gören ‘Konak Tarih Gezileri’ başlıyor. Katılımcılar Tarih Gezileri ile Basmane’den Kadifekale’ye uzanan bir tarih yolculuğuna çıkacak, İzmir’in kalbi Konak’ı farklı yönleriyle yeniden keşfedecek.

Konak Belediyesi’nin uzun yıllardır kent kültürünü tanıtmak amacıyla düzenlediği ‘Konak Tarih Gezileri’ ile İzmirliler kentin 8500 yıllık tarihinde yolculuk yapacak. 14 Nisan’da başlayacak olan gezi rotasında Konak’ın tarihi yapıları arasında yer alan dini ve sivil mimari örnekleri gezilecek. İlk ziyaret Türkiye Cumhuriyetinin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün doğduğu ev olan Konak Belediyesi İsmet İnönü Anı Evi ve Kitaplığı’na yapılacak. Sonrasında Eşrefpaşa Bayramyeri’nde yer alan Roma Dönemi Smyrnası’nın en önemli caddelerinden biri olan Altınyol’a gidilecek. M.Ö 1. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen 100 metrelik yol Kadifekale ve Smyrna Agorası gibi İzmir’in arkeolojik tarihi açısından da önem taşıyor. Döneminin önemli yapıları arasında yer alan tarihi Roma Yolu manzarasıyla da İzmir Körfezi’ne hakim bir noktada bulunuyor. Ardından Kadifekale’ye çıkacak olan konuklar Makedon Kralı Büyük İskender’in rüyasıyla da efsaneleşmiş tarihi kalenin surlarından İzmir Körfezi'nin eşsiz manzarasını izleme fırsatı bulacak.Kadifekale’den sonra gezi Basmane bölgesindeki tarihi açıdan büyük önem taşıyan dini ve sivil yapıların ziyareti ile devam edecek.

Her adım tarih kokuyor

Basmane’nin sokaklarını adım adım gezecek olan katılımcılar Oteller Sokağı’nda yer alan, Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın doğup büyüdüğü ev olan ve şimdilerde otel olarak hizmet veren Yeni Sadık Bey Oteli’ni, Anafartalar Caddesi’nde tarihe meydan okuyan Tarihi Emniyet Oteli’ni, Altınpark Kazı Alanı’nı, Konak Belediyesi’nin Radyo ve Demokrasi Müzesi ile Kadın Müzesi’ni, Namazgah Camii ve Namazgah Hamamı’nı, Emir Sultan Türbesi ve Külliyesi’ni, İsmail İplikçi Dede Türbesi’ni, Hatuniye Meydanı ve Camii’sini, Dönertaş Sebili’ni görme fırsatı bulacak.

16. yüzyılda İzmir’e gelen Yahudilerin aile evleri olarak bilinen ve Yahudhane de denen Kortejolar, Evliye Çelebi’nin Seyahatname’sinde geçen Tarihi Basmane Lüks Hamam, Kumrulu Mescid, Atatürk’ün nikahını kıyan Müftü Rahmetullah’ın Evi, Aziz Vukolos Kilisesi ve kilise bahçesinde yer alan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi de gezi rotası içinde yer alıyor.

Geziler Haziran ayına kadar sürecek

Basmane Meydanı’ndan, 14 NisanPerşembe günü saat 10.00’da başlayacak olan gezi, saat 16.00’da Katlı Otoparkta son bulacak. Dolu dolu geçen bir gezi rotası düzenleyen Konak Belediyesi’nin Tarih Gezileri haziran ayına kadar sürecek. Her hafta perşembe ve cumartesi günleri yapılacak olan geziye katılmak isteyenler Konak Belediyesi Kent Tarihi Birimi’ni 0 232 484 53 00 (Dahili: 2906 / 2907) telefon numarasından arayarak ayrıntılı bilgi alabilir ve kayıt yaptırılabilir. 25 kişilik kontenjanla sınırlı olan gezilere bir hafta önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.


Foto Galeri

Son Haberler
Ege’nin Tek Merkezinden Konak’ta Ücretsiz Hizmet

02 Aralık 2022 Tarihinde Eklendi
30 Kez Okundu

Konak’ta Engelsiz Yol İçin Yürüdüler

02 Aralık 2022 Tarihinde Eklendi
28 Kez Okundu

Konak Belediyesi'nde Buruk Meclis

02 Aralık 2022 Tarihinde Eklendi
31 Kez Okundu

Batur’dan İZGEP Toplantısında Kentsel Dönüşüm Vurgusu

01 Aralık 2022 Tarihinde Eklendi
34 Kez Okundu

Konak Söyleşilerinin Konuğu Nebil Özgentürk Oldu

30 Kasım 2022 Tarihinde Eklendi
38 Kez Okundu

Sancar Maruflu Bilim Merkezi'ne Ziyaretçi Akını

29 Kasım 2022 Tarihinde Eklendi
95 Kez Okundu